SOVITECH Control

Transparență

Estimarea ta nu vine dintr-o formulă inventată de noi.

Vine dintr-un standard european, și îți arătăm exact cum, pas cu pas. Îți arătăm și ce economii s-au măsurat în proiecte reale, nu doar ce promite standardul.

Cele 4 clase de automatizare

Standardul european EN ISO 52120-1 împarte clădirile în patru clase, după cât de inteligent își controlează instalațiile. Clasa în care se află clădirea ta acum decide cât poți economisi, mai mult decât tipul clădirii.

D1,31

Fără automatizare în rețea

Termostate simple, nimic conectat, niciun fel de monitorizare. Standardul spune că astfel de clădiri trebuie modernizate.

C1,00

Automatizare standard (referința)

Automatizare doar pe echipamentele centrale. Fără control electronic în cameră, fără monitorizare energetică. Aici se află majoritatea clădirilor.

Referință
B0,85

Automatizare avansată

Controlerele din cameră comunică cu sistemul central. Management coordonat și monitorizare energetică, dar fără control automat pe bază de cerere.

A0,68

Performanță energetică ridicată

Control pe bază de prezență și calitate a aerului, integrat cu iluminatul și umbrirea, plus monitorizare energetică și detecția defectelor.

Ținta noastră

Cifrele mici din colț sunt factorii standardului pentru hoteluri (energie termică). Clasa C este referința, cu factorul 1,00. Un factor de 0,68 înseamnă un consum de 68% față de referință, adică o economie de 32%.

Formula, pas cu pas

Exemplu complet pentru un hotel de 5.000 m², cu 200.000 EUR/an cost de energie, aflat astăzi în clasa C. Poți reface fiecare pas cu un calculator de buzunar.

1

Pornim de la factorii standardului

Standard european

Hotel, clasa A: factor termic 0,68 · factor electric 0,90

2

Le combinăm după structura facturii

Ipoteză Sovitech

0,65 × 0,68 + 0,35 × 0,90 (presupunem 65% termic)

0,757
3

Economia rezultă din factor

Standard european

1 − 0,757

24,3%
4

O aplicăm pe factura ta reală

Standard european

200.000 EUR/an × 24,3%

48.600 EUR/an
5

Estimăm investiția și amortizarea

Ipoteză Sovitech

5.000 m² × 13 EUR/m² = 65.000 EUR ÷ (48.600 ÷ 12)

16 luni

Dacă aceeași clădire pornește din clasa D (fără nicio automatizare), standardul indică 38,3%, adică 76.500 EUR/an și o amortizare de circa 10 luni. De aceea prima întrebare la audit este întotdeauna: ce ai instalat acum?

Sinceritate

Ce spune standardul vs. ce se măsoară în realitate

Preferăm să îți arătăm cifra mică înainte să o descoperi singur. Standardul descrie potențialul tehnic. Studiile de teren măsoară ce se obține de obicei. Diferența dintre ele nu e un detaliu, ci exact munca pentru care ne angajezi.

Potențial tehnic, conform standardului (clasa C → A)

Standard europeanEN ISO 52120-1:2022
22–24%

Măsurat: instalare BMS nou, 20 de clădiri

Studiu măsuratWheeler, 1994
~13%(−10% … +29%)

Măsurat: reoptimizarea unui sistem existent, 1.482 de clădiri

Studiu măsuratCrowe et al., 2020
6,4%(3,4 – 12,4%)

Măsurat: cu monitorizare continuă, în anul 5

Studiu măsuratKramer et al., 2019
19%

De ce apare diferența

Un sistem bun prost pus în funcțiune economisește puțin. Studiile arată că rezultatul nu depinde de cât de scump e echipamentul, ci de calitatea punerii în funcțiune, de disciplina operatorilor și de monitorizarea continuă. În studiul pe 20 de clădiri, ce a contat cel mai mult a fost dacă operatorii țineau evidența consumului.

Economiile scad dacă nu sunt întreținute

Din economiile obținute în primul an, doar 61% se mai regăsesc mai târziu la energia electrică și 42% la gaz. La unele funcții (control iluminat, pornire optimizată, setări de termostat) economiile dispar complet. Cu monitorizare continuă se întâmplă invers: economiile cresc an de an, până la 19% în anul cinci.

De unde vin cifrele

Fiecare număr din estimare are o etichetă. Poți vedea dintr-o privire ce vine dintr-un standard, ce dintr-un studiu măsurat și ce este ipoteza noastră.

Factorii de eficiență pe tip de clădire

Standard europeanEN ISO 52120-1:2022
0,50 – 1,56

Economii măsurate în proiecte reale

6,4% – 13%

Persistența economiilor după primul an

Studiu măsuratASHRAE Journal, 2019
61%

Preț energie electrică, industrial România

Preț oficialEurostat, S2 2025
0,1887 EUR/kWh

Cost de implementare

9-18 EUR/m² (birouri)

Ponderea termic / electric din factură

Ipoteză SovitechSovitech
45 – 65%

Obligația de a avea BMS peste 290 kW

31.12.2024
Vezi tabelul complet de factori din EN ISO 52120-1 ▾

Factori de eficiență pe tip de clădire. Clasa C = 1,00 (referință). Un factor sub 1 înseamnă consum mai mic. Sursă: EN ISO 52120-1:2022, reprodus în documentația BRE, Siemens și Beckhoff.

Tip clădireDCBA
Birouri / Offices1,511,000,800,70
Hoteluri / Hotels1,311,000,850,68
Restaurante / Restaurants1,231,000,770,68
Retail / Wholesale & retail1,561,000,730,60
Spitale / Hospitals1,311,000,910,86
Educație / Education1,201,000,880,80

Sunt factorii pentru energie termică. Pentru energie electrică valorile sunt mai apropiate de 1, de exemplu 0,87 la birouri în clasa A. Pentru clădiri industriale, depozite și centre de date standardul nu publică factori.

Ce NU include estimarea

  • Este o estimare, nu o garanție contractuală.
  • Nu include evoluția prețurilor la energie. În România, energia electrică industrială a crescut cu 15,4% într-un an.
  • Nu actualizează financiar sumele (fără NPV) și nu scade costul contractului de mentenanță sau al licențelor.
  • Presupune punerea în funcțiune corectă și utilizarea clădirii conform proiectului.
  • Economia reală depinde în primul rând de cât de automatizată este clădirea ta acum, nu doar de tipul ei.
  • Pentru industrial și centre de date, standardul nu publică factori. Acolo cifrele vin din experiența noastră de proiect, nu din standard.

Ce cere legea în România

Fapt legal

Legea 372/2005, art. 27 alin. (5) și art. 29 alin. (6): clădirile nerezidențiale cu sisteme de peste 290 kW trebuiau echipate cu sisteme de automatizare până la 31 decembrie 2024, acolo unde este fezabil tehnic și economic.

Ce înseamnă concret

  • Legea nu prevede amendă pentru lipsa sistemului.
  • Clădirile cu automatizare funcțională sunt scutite de inspecțiile periodice obligatorii.
  • Pragul european de 70 kW este o cerință UE viitoare, încă netranspusă în România.

Pasul următor

De la estimare la ofertă fermă

1

Estimarea online

Orientativă, în două minute.

2

Auditul la fața locului

Stabilim clasa reală de automatizare și citim consumurile.

3

Calculul detaliat

Standardul prevede și o metodă detaliată. O aplicăm pe clădirea ta.

4

Oferta fermă

Cu economii calculate pe date măsurate, nu pe medii.